Frön och sådd, Handling, Pyssel - hemma, Vardagsliv

Skåpen är klara

En härlig dag med mycket sol och vårkänslor. Att gå ut i solen och ta en kaffepaus i trädgården var energigivande.

Efter att ha jobbat undan och varit med på skypemöte så tog jag några timmars ledigt mitt på Dan av olika anledningar.

Jag gjorde ärenden till både mamma och mig innan jag åkte till mamma med det som inhandlats.

Nu börjar det blomma

Mamma och jag kollade så att mamma har krukor att sätta sin potatis i och jag passade på att titta i trädgården där det både börjat knoppas och komma grönt.

När jag kom hem kollade jag mail och gjorde några samtal innan jag slutade.

Skåpen är klara

Mina skåp som jag målat hade torkat ordentligt och jag satte dom på varann och ställde in lite saker.

Mycket nöjd !

Golen är dammsugade på undervåningen och avtorkade. Nu slipper jag det imorgon.

Jag ska gå upp och vattna mina frön och rå om dom lite innan maten fixas. Idag blir det rester från igår då jag gjorde en kasslergratäng med ris till. Men idag blir det makaroner till.

Kvällens tv

Ikväll blir det Robinson och Gåsmamman som planerat och så får vi se vad det blir mer.

Ja, nyheterna kl 19 för man väl kolla på och höra om dom säger något mer då dom säger att det är nu stormen av viruset som kommit till Sverige.