Pyssel - hemma, Vardagsliv

Imorgon är det 4 veckor kvar

Imorgon är det 4 veckor kvar. Sen jobbar jag inte längre på Cloetta och på customer service.

Självklart är det jättetråkigt då jag både har varit konsulent, tillfällig teamledare och sen hamnade på kontoret i Solna. Jag är ju en kontorsmänniska och tycker om att sitta framför datorn.

Innan jag började på Cloetta jobbade jag 17 år på GB Glace AB, som idag ligger under Unilever på olika avdelningar.

Nu får man se vad man ska hitta på.

Söndag

Jag har varit hemma hos mamma idag på fm och hjälpt henne lite med några saker som hon inte klarar själv.

Sen åkte jag till Maki Blommor och köpte lite nya blommor till lådorna framför vardagsrumsfönstret på framsidan.

Vädret blev underbart och vi har haft 20 grader i skuggan nu på dan. Jag passade på och rensa en rabatt mot grannen så nu är den ren och fräsch. Började plocka bort alla keramiksaker som jag har i trädgården också,

Det finns en hel del kvar att fixa, men varför göra allt på en gång ? Jag måste ju ha lite att göra imorgon också 😜

Väntar på paket

Fick ett meddelande idag på Messenger om att min form jag beställt är postad. Ser så fram emot det och ska plocka fram mitt flytspackel och börja gjuta lite igen.

Ska åka och köpa lite strumpbyxor också så jag kan göra lite tomtar som man kan ha i jul. Kanske fler som vill ha eller ge bort.

Nästa vecka

Ny vecka imorgon och då har jag några dagar med planering :

Måndag : ringa och beställa ny tid för naglarna, ringa hjälpmedelscentralen och fixa en kudde till mamma så hon kommer upp ur stolen själv

Tisdag : åka till vårdcentralen i Hässelby Gård och ta blodprov inför telefonsamtal från S:t Göran då det är 5 år sedan jag opererade mig, baka nått gott inför imorgon

Onsdag : åka till kontoret och träffa lite folk som också blivit uppsagda