Inte som jag tänkt
Ibland blir det inte som man tänkt
I mitten av juni skrev jag att jag ställt ut backar bakom min rödvinbärbuske och planterat i. I början gick det bra och jag kollade hela tiden ifall jag fick sniglar ner i trälådorna. Men det hände inte så mycket och jag såg att sniglarna hade börjat käka på en hel del. Så det fick bli lite omplanering på eftermiddagen.
Så igår tisdag åkte jag till mamma och satte igång. Idag skulle allt bli klart hade jag bestämt mig för. Och det blev det också.
Krukor, skålar och annat som varit framme på bänkar, bord och fönster plockades undan. Krukor valdes ut och placerades i alla fönster så jag kunde se hur mycket blommor som ska inhandlas.
Mamma fick sin lilla hörna klar i kök / vardagsrum. Det som ska göras mer här är att skåpet ska flyttas in och en golvlampa ska ställas dit. Men jag behöver hjälp av Christer med skåpet.
Matrummet blev lite mer somrigt med duk och blommor på bordet.
Tänkt
Efter några timmar hos mamma hamnade jag i poolen så fort jag kom hem. Och det blev en hel de bad igår då det var 31 grader långt in på eftermiddagen. Tom Christer badade så fort han kom hem.
Jag försökte planera hur jag skulle göra med mina trälådor som det inte gick så bra med när det gäller plantorna. Det slutade med att jag räddade det som gick att rädda och ställde upp dom på altanen. Både planterade saker och i krukor.
Idag
Onsdag i dag och det regnar ute. Behövligt i och för sig och man kan få något annat gjort än att sitta ute i solen. Och jag ska starta dagen med att snart åka och handla åt mamma och mig. Jag brukar ju göra det på tisdagar, men då fixade jag klart i mammas lägenhet istället. Maten finns ju kvar i affärerna.
Så vad jag ska handla vet jag faktiskt inte riktigt än. Mamma har fixat sin inköpslista som jag fått och jag ska snabbt kolla av läget i skåpen för att se till att vi har basvaror hemma i alla fall. Blev så sugen på att göra naan bröd igen så måste ta fram receptet och kolla ingredienserna igen.